пет миниатюри и едно интервю на тема движение
следващи дати: 02, 03, 04 април от 19:30 ч.
ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс
Пл. “България” 1 (срещу фонтаните в подлеза на НДК)
На български език с английски субтитри
90 мин. / 12/10 лв.
билети на касата на НДК или онлайн тук
Премиера 2018
24, 30, 31.10. 19:30 ч.
ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс
идея и концепция: Гергана Димитрова;
автори: Здрава Каменова, Мариана Събева, Улрике Сиха (Германия), Ив Лей (САЩ/Великобритания), интервю с Галина Борисова
сценография, костюми и видео: Елена Шопова; музика: Павел Терзийски; асистент-режисьор: Олга Иванова
с участието на: Елена Димитрова, Красимира Кузманова-Кокран, Тони Карабашев
Продукция на Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура „36 маймуни“ и ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс
„Мовименто/Вариации“ е най-новият режисьорски проект на Гергана Димитрова. Спектакълът беше селектиран в програмата на тазгодишното издание на АСТ Фестивал за свободен театър, по време на който ще бъде и неговото първо представяне пред публика.
Италианската дума movimento, произхожда от латинската moveō – движение. Именно движението е темата, която обособява петте части на представлението.
В този своеобразен разговор с обща тема, Гергана Димитрова включва гласовете на пет авторки с различна националност, език и творчески интереси. Спектакълът започва с интервю с хореографката и изпълнителка Галина Борисова, което задава и смисловата рамка, основното тематично скеле на представлението. Здрава Каменова, Мариана Събева, Улрике Сиха и Ив Лей сглобяват и третират разнородни парчета от динамиката на съвременността. Петте фрагмента, които конструират „Мовименто/Вариации“ са напълно самостоятелни истории, но темите, които засягат са част от общия наратив на нашето ежедневие. „Мовименто/Вариации“ обръща внимание на множествеността и разнородността, на движението като хореография, като природна и житейска потребност; на движението, противопоставено на статичното; на движението като разпространение на идеи, на дигиталната динамика, на #Me Too, на Илън Мъск; на движението на пазари и природни ресурси; на неизменното движение към смъртта; на технологичното развитие, дори на движението из космоса.
Представлението осмисля и миграционните процеси днес, като вид движение на тела, стоки, услуги, информация, пари, души, мисли, мечти, вируси, необходимости, като неотменна част от живота и света.
Този проект е реализиран с финансовата подкрепа на Министерство на културата и в партньорство с Гьоте-институт България.
снимка: Здравко Йончев
снимки: Здравко Йончев
Дейността на организацията през 2023 г. се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, програма „Едногодишен грант“ и „Програма за възстановяване и развитие на частни културни организации“.